Ze względu na duże zainteresowanie środkami KFS, ograniczono średni koszt na jednego uczestnika do 8000,00zł.
W ramach planowanego naboru będą obowiązywały następujące priorytety:
- Wsparcie kształcenia ustawicznego pracowników Centrów Integracji Społecznej (CIS), Klubów Integracji Społecznej (KIS), Warsztatów Terapii Zajęciowej (WTZ), Zakładów Aktywności Zawodowej (ZAZ), członków lub pracowników spółdzielni socjalnych oraz pracowników zatrudnionych w podmiotach posiadających status przedsiębiorstwa społecznego wskazanych na liście/rejestrze przedsiębiorstw społecznych prowadzonym przez MRiPS;
Pracodawcy zamierzający skorzystać z tego priorytetu powinni wykazać, że współfinansowane ze środków KFS działania zmierzające do podniesienia kompetencji pracowników związane są z ich zadaniami realizowanymi w CIS, KIS, WTZ, ZAZ, przedsiębiorstwie społecznym lub spółdzielni socjalnej. Ze środków w ramach tego priorytetu korzystać mogą wszyscy pracownicy wymienionych podmiotów.
- Przedsiębiorstwa społeczne wpisane do wykazu przedsiębiorstw społecznych, który zgodnie z ustawą o ekonomii społecznej prowadzony jest przez MRiPS w systemie Rejestr Jednostek Pomocy Społecznej (RJPS), pod adresem https://rjps.mpips.gov.pl/RJPS/RU/start.do?id_menu=59. Wykaz zawiera tylko przedsiębiorstwa społeczne, którym status ten został nadany przez wojewodę, odpowiedniego ze względu na siedzibę podmiotu. Nadanie statusu odbywa się poprzez wydanie decyzji administracyjnej, po wcześniejszej dokładnej weryfikacji spełniania przez wnioskujący podmiot warunków określonych w ustawie o ekonomii społecznej. Status przedsiębiorstwa społecznego mogą uzyskać m.in. organizacje pozarządowe (np. fundacje i stowarzyszenia) spółki non-profit, spółdzielnie socjalne, a także kościelne osoby prawne.
- Spółdzielnie socjalne – to podmioty wpisane do Krajowego Rejestru Sądowego, na tej podstawie można zweryfikować ich formę prawną. Niektóre spółdzielnie socjalne mogą uzyskać status przedsiębiorstwa społecznego. W takiej sytuacji ich uprawnienia do skorzystania ze wsparcia w ramach tego priorytetu można potwierdzić na podstawie listy przedsiębiorstw społecznych, o której mowa powyżej. Bez względu na to czy spółdzielnia socjalna posiada status przedsiębiorstwa społecznego, jest ona uprawniona do skorzystania ze środków w ramach tego priorytetu.
- Zakłady aktywności zawodowej – to podmioty, które mogą być tworzone przez gminę, powiat oraz fundację, stowarzyszenie lub inną organizację społeczną, decyzję o przyznaniu statusu zakładu aktywności zawodowej wydaje wojewoda.
- CIS i KIS to jednostki prowadzone przez JST, organizacje pozarządowe, podmioty kościelne lub spółdzielnie socjalne osób prawnych. Centra i kluby integracji społecznej zatrudniają kadrę odpowiedzialną za reintegrację społeczną i zawodową uczestników. Wojewoda prowadzi rejestr CIS i KIS;
- WTZ mogą być tworzone przez fundacje, stowarzyszenia i inne podmioty. Działają one w celu rehabilitacji społecznej i zawodowej osób niepełnosprawnych.
- Wsparcie kształcenia ustawicznego osób z orzeczonym stopniem niepełnosprawności;
Pracodawcy składający wniosek o środki KFS w ramach powyższego priorytetu powinni udowodnić posiadanie przez kandydata na szkolenie orzeczenia o niepełnosprawności (przedstawić orzeczenie o niepełnosprawności kandydata na szkolenie bądź oświadczenie o posiadaniu takiego orzeczenia).
- Wsparcie kształcenia ustawicznego osób, które mogą udokumentować wykonywanie przez co najmniej 15 lat prac w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze, a którym nie przysługuje prawo do emerytury pomostowej;
Priorytet ten promuje działania wobec osób pracujących w warunkach niszczących zdrowie i w szczególności powinien objąć osoby, które nie mają prawa do emerytury pomostowej. Wykaz prac w szczególnych warunkach stanowi załącznik nr 1, a prac o szczególnym charakterze - załącznik nr 2 do ustawy z dnia 19 grudnia 2008 roku o emeryturach pomostowych (t.j. Dz. U. z 2023r., poz. 164 z późn. zm.).
- Wsparcie kształcenia ustawicznego w obszarach/branżach kluczowych dla rozwoju powiatu/województwa wskazanych w dokumentach strategicznych/planach rozwoju;
W ślad za „Strategią rozwoju województwa kujawsko-pomorskiego do 2030 roku – Strategia Przyspieszenia 2030+" oraz „Strategią rozwiązywania problemów społecznych w Powiecie Aleksandrowskim na lata 2019-2028", Powiatowy Urząd Pracy w Aleksandrowie Kujawskim wskazuje następujące obszary kluczowe (wyzwania rozwojowe) dla rozwoju regionu:
- Rozwój gospodarczy.
- Poprawa dostępności zewnętrznej oraz wykorzystanie potencjału logistycznego województwa.
- Poprawa dostępności komunikacyjnej stolic województwa z terenu całego województwa.
- Nowoczesny sektor rolno-spożywczy.
- Rozwój uzdrowisk.
- Powszechna dostępność technologii informacyjnych.
- Zapewnienie dobrego stanu powietrza.
- Zapewnienie zrównoważonego rozwoju oraz efektywnego funkcjonowania gospodarki i społeczeństwa w warunkach zmian klimatu.
- Bezpieczeństwo i transformacja energetyczna.
W obszarze rozwiązywania problemów społecznych za kluczowe uznaje się ograniczenie negatywnych zjawisk społecznych występujących na terenie powiatu aleksandrowskiego, w szczególności:
- Wielokierunkowe wspieranie rodziny z dzieckiem.
- Wyrównywanie szans osób starszych, z niepełnosprawnościami
i przeciwdziałanie ich wykluczeniu społecznemu. - Przeciwdziałanie dysfunkcjom społecznym.
Szczegółowy wykaz celów i kierunków rozwoju, którym pracodawca może posiłkować się przy opracowaniu wniosku - załączono poniżej. Warunkiem dostępu do niniejszego priorytetu jest posiadanie jako przeważającego (według stanu na 1 stycznia 2024 roku) odpowiedniego kodu PKD oraz wiarygodne uzasadnienie konieczności nabycia nowych umiejętności.
W uzasadnionych przypadkach, podpartych rzeczowymi argumentami, Urząd dopuszcza realizację kształcenia zgodnie z przedmiotem pozostałej działalności przedsiębiorcy. Pozostali pracodawcy (nieposiadający kodu PKD) winni uzasadnić potrzebę realizacji kształcenia ustawicznego.
Formy wsparcia o które będą wnioskować pracodawcy winny rozpocząć się w tym samym roku kalendarzowym, w którym zostanie złożony wniosek, gdyż środki KFS są przyznawane na dany rok budżetowy. W przypadku studiów podyplomowych – w indywidualnych i uzasadnionych przypadkach, działanie może rozpocząć się w terminie do ostatniego dnia lutego następnego roku. Okoliczność ta musi zostać odpowiednio uzasadniona we wniosku. W przypadku form realizowanych na przełomie dwóch lat - dostarczenie dokumentów i wydatkowanie środków musi nastąpić w roku, z którego limitów środki zostały przyznane. Płatność za działanie można będzie dokonać po otrzymaniu środków z Urzędu.
Niniejszy komunikat nie jest ogłoszeniem o naborze wniosków KFS i nie upoważnia do aplikowania o środki na kształcenie ustawiczne.